Festiwal Matematyki 2024

To wydarzenie się zakończyło

26 września 2024 roku w godzinach 9:30-13:30 odbędzie się kolejny Festiwal Matematyki, wydarzenie organizowane przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłady skierowane będą do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, a w części także kl. 7-8 szkół podstawowych. Prelegentkami i prelegentami Festiwalu będą pracownicy naszego wydziału.

UWAGA: Informujemy, że w przypadku dużego zainteresowania poszczególnymi wykładami, zostaną one powtórzone.

Program wydarzenia

  Prowadzący Temat Poziom
09:15-10:15 dr Jędrzej Garnek Niezmienniki w matematyce L
przerwa
10:30-11:15 prof. UAM dr hab. Mieczysław Cichoń Liczby wokół nas – i jak z nich korzystamy… 7-8/L
przerwa
11:45-12:30 dr Jolanta Grala-Michalak Matematyka aktuarialna, czyli jak wycenić życie  7-8/L
przerwa
12:45-13:30 dr Jan Kaczmarek Jak obliczyć pole powierzchni jeziora? L

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 szkoły podstawowej
L – liceum

  Prowadzący Temat Poziom
09:15-10:15      
przerwa
10:30-11:15 dr Jolanta Grala-Michalak Matematyka aktuarialna, czyli jak wycenić życie 7-8/L
przerwa
11:45-12:30 dr Jędrzej Garnek Niezmienniki w matematyce  L
przerwa
12:45-13:30 prof. UAM dr hab. Mieczysław Cichoń Liczby wokół nas – i jak z nich korzystamy… 7-8/L

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 szkoły podstawowej
L – liceum

Opis wykładów

Cały otaczający nas świat często staramy się opisywać za pomocą liczb i wnioskować na ich podstawie. Dlaczego? Bo możemy je porównać, obliczyć średnie (cokolwiek by to znaczyło – wyjaśnimy to), a więc i oceniać zjawiska realnego świata. Czyli: wyciągać wnioski. „Mały” kłopot – jak? I tu pomoże matematyka. Nie mamy oczywiście szansy na opis wszystkiego w trakcie krótkiego spotkania, ale wybierzemy kilka zagadnień – coś dla każdego (?) słuchacza…

Niezmienniki pozwalają nam na stwierdzenie, czy dane dwa obiekty są „równoważne” w pewnym ustalonym sensie. Wykład ma na celu pokazanie przykładów niezmienników oraz ich zastosowań w różnych działach matematyki. Będzie to matematyka zupełnie odmienna od tej szkolnej. Zastanowimy się między innymi, czy da się rozplątać zasupłaną linę, jak zliczyć „dziury” w znanych nam bryłach, dlaczego rosyjski matematyk zrezygnował z zostania milionerem, a także polecimy w kosmos z bardzo długą liną.

Czy można wycenić czyjąś krzywdę, uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia? Na to pytanie zazwyczaj poda odpowiedź negatywna. Ale ten problem stoi przed sędziami, lekarzami orzecznikami i firmami ubezpieczeniowymi. Pomocą w rozwiązaniu tego problemu służy dział matematyki zwany matematyką aktuarialną lub ubezpieczeniową. Słuchacze podczas wykładu będą mogli poznać metody wyznaczania składki netto w ubezpieczeniach życiowych.

Problem obliczenia pola powierzchni płaskich obiektów o nieregularnych kształtach (np. jeziora) jest interesujący nie tylko dla geodetów i kartografów. Matematycznie problem ten sprowadza się do obliczenia wartości stosownej całki krzywoliniowej, co dla „zwykłego śmiertelnika” jest zapewnie bardzo trudne.

W latach dwudziestych XIX wieku rozpoczęto prace, które doprowadziły do skonstruowania i opatentowania w 1854 roku przez Szwajcara, Jacoba Amslera urządzenia zwanego planimetrem, pozwalającego w prosty sposób wyznaczać pola powierzchni dwuwymiarowych obiektów.

W ramach wykładu zostanie przedstawiona budowa urządzenia, zasady działania i wykonywania obliczeń z pomocą planimetru biegunowego. Zademonstrowanych zostanie siedem planimetrów powstałych w latach 1858 – 1973, w tym pokazane zostaną dwa planimetry produkcji polskiej.

Uwaga

Z powodu remontu wejścia głównego do budynku należy kierować się wejściem B: 

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

Dokumenty

Kontakt

festmat@wmi.amu.edu.pl

Szczegóły

26 września 2024 09:00
26 września 2024 14:00
aula A